řezbář Bedřich Šilar

Úvod   |   O mně   |   Fotogalerie   |   Výstavy   |   Symposia   |   Kniha návštěv    |   Kontakt    |   Odkazy

O mně - z pera PaedDr Marie Borkovcové

Řezbář Bedřich Šilar žijící a pracující v Lanškrouně, kde se i narodil 24.9.1959. Vyřezává betlémy, plastiky světců, marionety a další dekorativní předměty.

Vyřezávát začal ve 23 letech, svému koníčku se věnuje naplno jako zaměstnání. Jeho ateliér najdeme v Lanškrouně v Máchově ulici. Jeho podkrovní dílna je provoněná dřevem, na první pohled nás upoutá stůl s dláty různé provenience. Nejčastěji řezbář pracuje s lípou, celé pokácené kmeny mu nabízejí lidé z okolí. Po kvalitním vysušení lípa nesesychá, má pevné, měkké dřevo a smetanově až žlutě či šedobílé zabarvení. Je tedy nepostradatelným a oblíbeným materiálem řezbáře. Zřejmě zvítězily geny, neboť jeho předkové pracovali se dřevem, praděd vyráběl šindele na střechy, další předek vyřezával ze dřeva lžíce a jeden byl čižbář, chytal ptáky na lep nebo do sítě. Jeho dalším celoživotním koníčkem je chov kanárů a včelařství. Rád chodí také do lesa, stromy ho nabíjejí energií. Pak ji předává zpátky do dřeva.

Vyučil se strojním zámečníkem a nejprve pracoval jako topenář. Měl však štěstí na Václava Skalického z nedalekého Třešňovce, který jej zasvětil do práce se dřevem. Podařilo se mu koupit dláta od vynikajícího řezbáře Vojtěcha Kafky z Červeného Kostelce.

Bedřich Šilar se účastní během roku řady řezbářských symposií, dnů dřeva a setkání řezbářů konaných v naší republice - v Třebechovicích pod Orebem, Třešti, Praze, na Křivokláte, Helfštýně, Velkých Karlovicích, v Přílepech u Rakovníka, Žamberku a dalších. Jeho díla také putují na aukce uměleckých předmětů. Spolu s dalšími polskými kolegy řezal na řezbářském plenéru včelí úl v Dzierzoniowě. Je zastoupen svou tvorbou (především betlémy, marionetami a plastikami) v Městském muzeu v Lanškrouně, Žamberku, Muzeu řemesel v Letohradě a Muzeu betlémů v Třebechovicích. Pro soukromou střední církevní školu vytvořil sochu Krista. pro zpěvačku Lucii Bílou vyrobil na zakázku dva betlémy. Jeho umělecké výtvory putovaly například do Turecka, New Yorku, Hongkongu a na vánoční trhy do Německa. Do Švýcarska se dostaly jeho marionety - dar Jablonného nad Orlicí svému družebnímu městu. Vystavoval nejen v našem regionu ale také v Praze, Příbrami, Znojmě, Ostravě a i v italské Veroně. Uspořádal autorskou výstavu v Muzeu Loutkářských kultur v Chrudimi (2005), v galerii Městkého muzea Lanškroun (2006, 2015), v Městském muzeu Žamberk, na Obecním úřadě Dolní Čermná, v budově Červeného kříže v Ústí nad Orlicí, v Muzeu a galerii ve Svitavách (2010).

Důležitou součástí jeho výstav jsou také obdivuhodné marionety, pohyblivé 55cm vysoké loutky. Mýtické a pohádkové bytosti jsou vybavené jednoduchými mechanismy, s kterými je možné pomocí shora vedených šňůrek uskutečňovat pohyby končetin, hlavy, brady i očí. Některé z nich domalovává barvami, dotváří je vhodně zvolenými doplňky a oděvem. Precizně vyřezávané marionety lze považovat za vyzrálý tvůrčí proces autora.

U mnohých jeho soch žen (Cudná, Jabloňová panna, Dívka I a dalších), reliéfů a dřevěných objektů můžeme obdivovat kresbu dřeva, pečlivé a hladké zpracování, proporcionalitu a i jeho smysl pro humor.

Pro město Lanškroun vytváří na objednávku městského muzea od roku 2000 betlém řezaný z lipového dřeva. Na jeho dálině se v reliéfu nacházení význačné architektonické památky města Lanškrouna. Darovníci (figury vysoké 30cm) jsou většinou historické a současné osobnosti. Jeho součástí jsou také muzikanti, řemeslníci a vesničané. Betlém obsahuje také drobnější krajinné a urbanistické prvky. V současné době čítá celkem 50 figur. Je důležitým kulturním dědictvím města a bude naustále doplňován. Pro městské muzeum vytvořil také Svatou rodinuv téměř životní velikosti, masopustní klibny, velikonoční hrkač, perníkové formy a hračky. Bedřich Šilar je také autorem i několika cen pro různé spolky, instituce a soutěže - skauting Svojsíkův závod, golfové a šachové turnaje. Pro komorní soubor Lanškrounští pištci vytvořil marionetu pištce. Řezbář je známý po celé republice a jeho práce nacházení uznání a ocenění mnoha odborníků.

Z jeho posledních prací připomeňme precizní pohyblivý betlém s celodřevěným mechanismem a darovníky vysokými 17cm. Tento skvost byl vystaven v Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem a v Kapli betlémské v Praze. Tři roky vznikaly kostelní betlémy do moravských kostelů - Panny Marie v Křižanovicích, Cyrila a Metoděje v Rašovicích a sv. Mikuláše v Letonicích.

Na objednávku vyřezal deset pohyblivých figur do mechanického betlému pro obec Horní Lideč, který bude obsahovat figury od více českých a moravských řezbářů. Jeho práce jsou řemeslně dokonalé. Právem můžeme být hrdi na to, že tento významný tvůrce pochází z našeho města a prezentuje jej. V roce 2003 obdržel řezbář z rukou starosty města Ing. M. Košťála medaili věnovanou řezbářům Podorlicka. Prezentoval se také v televizním pořadu Toulavá kamera. Od roku 2009 je nositelem pamětní medaile města Lanškroun.Copyright 2023 Bedřich Šilar  |  WebMaster: Bob91